Kto jest narażony na zajęcie komornicze?

Artykuł sponsorowany

Kto jest narażony na zajęcie komornicze?

Zajęcia komornicze prowadzone są wtedy, gdy konieczne jest pokrycie zadłużenia. W tym celu komornik zajmuje należące do dłużnika pieniądze albo mienie, aby potem wystawić je na licytację. Kto jest narażony na zajęcie komornicze?

Czym jest zajęcie komornicze?

Pod pojęciem jak zajęcie komornicze znajduje się sytuacja, gdy komornik Gliwice – https://www.komornikgliwice.com/ czy też w innym mieście dokonuje przejęcia własności dłużnika. Działania tego typu prowadzone są na podstawie przepisów prawa – po wcześniejszym uzyskaniu przez wierzyciela wyroku sądowego opatrzonego właściwą klauzulą wykonalności. Wierzyciel, czyli osoba, której dłużnik jest winien pieniądze, może wtedy skierować się do kancelarii komornika sądowego, aby tam poprosić o odzyskanie należności. Komornik podejmuje wtedy odpowiednie działania związane z ustaleniem majątku dłużnika, który następnie może zostać zajęty. Warto wskazać, że komornik ma prawo do zajęcia mienia różnych typów, w tym pieniędzy, jakie dłużnik ma na koncie, pensji, emerytury czy renty, ale również ruchomości jak samochód, sprzęt AGD czy RTV, a ponadto nieruchomości należących do dłużnika.

Zajęcie komornicze – kiedy ma miejsce?

Zajęcie komornicze komornik sądowy Gliwice czy w innej miejscowości przeprowadza wtedy, gdy ma ku temu odpowiednie podstawy prawne. Jak zostało wspomniane wcześniej, konieczne jest uzyskanie wyroku sądowego z klauzulą wykonalności. Dopiero wtedy może dojść do zajęcia komorniczego. Dłużnik jest wtedy informowany o wszystkich działaniach – na jego adres wysyłane są pisma. Warto przy tym wskazać, że windykacja nie jest tym samym, co zajęcie komornicze. Windykacja to czynność prowadzona przez windykatora – pracownika firmy windykacyjnej. Firma ta zajmuje się odzyskiwaniem długu, nakłaniając dłużników do ich spłaty. Zatem windykator nie ma takich samych uprawnień jak komornik. Gdy jednak dłużnik nie spłaci długu, który trafił do firmy windykacyjnej, sprawa przekazywana jest wtedy do sądu, co otwiera drogę do zajęcia komorniczego.

W jaki sposób można uniknąć zajęcia komorniczego?

Czy istnieje jakiś sposób na to, aby uniknąć zajęcia komorniczego? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by unikać długów. Wobec tego najlepiej nie zaciągać kredytów i pożyczek wtedy, gdy nie są one potrzebne, pamiętać o systematycznym spłacaniu tych, które już się posiada. Także wtedy, gdy pojawią się zadłużenia, powinno się próbować spłacić jej jak najszybciej, na przykład skontaktować się z wierzycielem, poprosić o pomoc rodzinę czy znajomych, samemu wdrożyć sposoby walki z długami.

Artykuł sponsorowany

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz