O programie CRS i Gabrieli Staszkiewicz

O programie CRS i Gabrieli Staszkiewicz

Od idei do programu

Cieszyński Ruch Społeczny zrzesza ludzi, którym na sercu leży los Cieszyna. Łączą ich nie tylko dobre intencje i szeroko rozumiane dobro wspólne miasta, ale również wizja tego, w jakim kierunku powinny zachodzić zmiany. Dla CRS zamierzenia, które powinny być realizowane, nie mogą zupełnie zrywać z tym, co aktualne. Należy dokończyć rozpoczęte oraz zaplanowane inwestycje. W przekonaniu kandydatów do Rady Miejskiej kontynuacja pewnych spraw nie oznacza tego, że niektórych zamierzeń nie będzie trzeba skorygować. Z kolei inne pomysły, które zaczęły w Cieszynie dopiero raczkować, wymagają znacznego rozwinięcia. Cieszyński Ruch Społeczny wraz z Gabrielą Staszkiewicz mają również zamiar forsować postulaty, które dotychczas nie miały odbicia w cieszyńskiej rzeczywistości. Plan, który został stworzony przez członków stowarzyszenia, opiera się na czterech filarach.

Zobacz prezentację wideo:

Infrastruktura i komunikacja

Cieszyński Ruch społeczny stawia znaczny nacisk w swym programie na kwestie infrastruktury i komunikacji w mieście. Dla mieszkańców Cieszyna jedną z dotkliwszych bolączek jest brak miejsc parkingowych w centrum Cieszyna, co znacząco utrudnia załatwienie spraw w cieszyńskich instytucjach. Niewystarczające rozwiązanie tej kwestii dotyka również lokalnych przedsiębiorców, od których odwraca się również klient, skuszony łatwością robienia zakupów w wielkich centrach handlowych m.in. w Bielsku-Białej lub w internecie. Dlatego zdaniem kandydatów do Rady Miejskiej niezbędne są prace modernizacyjne parkingów przy ul. Michejdy oraz Miarki, budowa parkingu wielopoziomowego, a także budowa dwóch dużych parkingów poza centrum miasta, skąd komunikacją miejską będzie można dotrzeć do serca Cieszyna. Mała rewolucja w komunikacji miejskiej? Zdaniem kandydatki na stanowisko burmistrza Cieszyna – Gabrieli Staszkiewicz obecny kształt połączeń autobusowych nie przystaje do aktualnych potrzeb mieszkańców. Rozkład jazdy był przez wiele lat jedynie nieznacznie korygowany, a godziny przyjazdów i odjazdów nie współgrają z godzinami działania zakładów pracy, czy szkół. Z kolei linie autobusowe są w tych samych miejscach od wielu dekad. Mało kto zwrócił uwagę, że pewne zakłady pracy zniknęły, a inne pojawiły się i to tam trzeba dowieźć pracowników. W Cieszynie wciąż jest wiele białych plam komunikacyjnych m.in. Mała Łąka, Aleja Łyska czy Błogocice. Należy skrócić długość tras, zwiększyć ich ilość oraz zwielokrotnić ilość kursów. Nie można wykluczyć również nocnych kursów w weekendy. Wśród postulatów nie zabrakło również odniesień do remontów dróg, budowy trasy rowerowej, czy transportu kolejowego.

Jakość życia

Trzydzieści procent mieszkańców Cieszyna to osoby starsze, a jeśli nic się nie zmieni, to odsetek ten będzie wzrastał. Już dziś trzeba podjąć działania, które ułatwią życie seniorów w Cieszynie. Powstanie Cieszyńskiej Rady Seniorów, powołanie samodzielnego stanowiska ds. osób starszych i niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim oraz niedawne Senioralia to działania niewystarczające. W ocenie Cieszyńskiego Ruchu Społecznego nie można kreować rozwiązań, które zaspokoją tylko potrzeby najbardziej aktywnych seniorów. Należy dotrzeć do osób, które są osamotnione, a także do rodzin poświęcających wiele czasu swoim ciężko chorym krewnym. W CRS powstał plan stworzenia m.in. dziennego Domu Seniora oraz Klubu Aktywności Lokalnej, zorganizowanie wolontariatu na rzecz osób starszych oraz wsparcie mieszkalnictwa dostosowanego do potrzeb seniorów, w tym mieszkania wspomagane i chronione. O walce ze smogiem wiele się mówi i na tym sprawa się kończy. Kandydatka na burmistrza Cieszyna – Gabriela Staszkiewicz planuje przeniesienie punktu pomiaru stężenia pyłów zawieszonych do centrum miasta. Obecna Przewodnicząca Rady miejskiej ocenia, że zmiana lokalizacji stacji jest kluczowa do poznania ogromu problemu. Jej zdaniem nie jest możliwe, by wyniki nasze oraz sąsiadów z Czech były tak różne od siebie. Problemem jest większa przepustowość powietrza w miejscu pomiaru niż w ścisłym centrum Cieszyna. Gabriela Staszkiewicz uważa również, że powinno się zwiększyć środki na dopłaty do wymiany starych pieców dla mieszkańców miasta. Cieszyńskiemu Ruchowi Społecznemu zależy także na budowie sal gimnastycznych, modernizacji orlików, miejskiego kąpieliska oraz placów zabaw. Tych ostatnich, mimo że przebywa, nadal jest zbyt mało. W poprzednich latach oceniono, że ścisłe centrum Cieszyna powinno bawić się „Pod Wałką”. Mimo, że to bardzo urokliwe miejsce, jest zbyt daleko położone. W środku tygodnia rodzice wolą z pociechami pozostać w domu. Należy tworzyć szereg niewielkich placów zabaw i to nie tylko w centrum. Karuzela, niewielka zjeżdżalnia i huśtawka zaspokoi podstawowe potrzeby dzieci. Należy robić wszystko, by najmłodsi spędzali jak najwięcej czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Gospodarka i przedsiębiorczość

Są zwolennicy teorii, że wolny rynek sam wszystko załatwi. Najważniejsze, by nie utrudniać życia przedsiębiorcom. Można też pomóc. Mimo, że samorząd nie ma tak wielkich możliwości na tym polu w porównaniu do rządu, to nie można powiedzieć, iż nie da się zrobić nic pozytywnego w tym kierunku. Cieszyński Ruch Społeczny postuluje stworzenie stanowiska asystenta przedsiębiorcy, jak również organizację szkoleń i doradztwa w zakresie tworzenia firm oraz zdobywania na ten cel środków. Ponadto CRS uważa, że zasadne jest przygotowanie lokali z zasobów budynków miejskich, z których mogłyby skorzystać startupy i firmy. Wiele jest także do zrobienia przy tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie. Należy wspierać zatrudnianie w ramach podmiotów ekonomii społecznej. Zdaniem członków CRS powinno się również zachęcić przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy poprzez ulgi podatkowe.

Promocja i turystyka

Cieszyński Ruch Społeczny ma zamiar zadbać o stworzenie marki i poprawę wizerunku Cieszyna jako miasta turystycznego. Doprowadzono do sytuacji, gdzie turyści przemierzają Cieszyn w pośpiechu. Dwie – trzy godziny i powrót do domu. Trzeba odwrócić ten niebezpieczny trend. Zdaniem Gabrieli Staszkiewicz Cieszyn powinien uczyć się od miejscowości zagranicznych oddalonych od pasm górskich, które tworzą bazę noclegową dla turystów poszukujących wrażeń w górach. Turysta do południa jeździ na nartach oraz przemierza szlaki, a w późniejszych godzinach chętnie wybierze się do kina, na łyżwy lub będzie zwiedzał. Jest wtedy bardziej skory do poszukiwania innego rodzaju rozrywek, których nie zapewni malownicza wioska w górach. W promocji mają pomóc nowoczesne technologie, umieszczenie atrakcji Cieszyna na mapach w aplikacjach mobilnych i przewodnikach oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i sportowych w weekendy. Członkowie CRS są również zdania, że należy utworzyć ścieżki turystyczne, w tym także te uwzględniające cieszyńskie podziemia. Pragnieniem kandydatów na radnych jest mała sztuka na ulicy – wystawy, spektakle, koncerty, projekcje, które wzbogaciłyby walory urokliwych zakątków miasta. Cieszyński Ruch Społeczny jest zaniepokojony sposobem komunikacji pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Instytucja konsultacji społecznych jest martwa. Do mieszkańców nie docierają informacje o planowanych zmianach w mieście. Nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy głosy niezadowolenia mieszkańców są słyszalne dopiero po doniesieniach medialnych. Brak konsultacji społecznych znacząco wydłuża podjęcie decyzji. Zdaniem członków CRS warto pochylić się także nad kwestią standardów obsługi mieszkańców w instytucjach podległych ratuszowi. Nie wszędzie są one wzorcowe. Powinno się iść za przykładem prywatnych przedsiębiorców, gdzie reguły zachowań przedstawiane są pracownikom pierwszego dnia w pracy.

Szczegółowe założenia programu CRS i Gabrieli Staszkiewicz: [LINK]

Wpis sponsorowany przez KW Cieszyński Ruch Społeczny CRS

Zagłosuj!

9 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 25

Fajne: 13

Procent fajnych głosów: 52.000000%

Słabe: 12

Procent słabych głosów: 48.000000%

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz