Przed morsowaniem zapoznaj się z poniższymi zasadami!

Przed morsowaniem zapoznaj się z poniższymi zasadami!

W ostatnim czasie moda na morsowanie wzrasta. Osoby aktywne w socjal mediach „muszą” mieć zdjęcie z zimowej kąpieli. Miłośników zimnych kąpieli można spotkać w każdej części naszego kraju, nie inaczej jest w Cieszynie. Morsowanie tak jak każda aktywność fizyczna człowieka ma swoje zalety, ale też i wady.

Zatem o czym należy pamiętać podczas morsowania:

  • Najważniejsze jest własne zdrowie. Dlatego przed pierwszym morsowaniem powinniśmy się skonsultować z lekarzem: przeciwskazaniami mogą tutaj być choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie, przewlekłe infekcje, choroby naczyń, choroby skóry.
  • Na miejsce do morsowania należy wybrać miejsce w miarę bezpieczne (dobry dostęp, stabilne dno, itp.).
  • Do morsowania należy odpowiednio się przygotować, nie wchodzimy z tzw „marszu” (zimne prysznice kilka dni przed rozpoczęciem aktywności).
  • Korzystając z tego rodzaju aktywności należy pamiętać, że należy być trzeźwym, nie pij alkoholu przed, ani po morsowaniu.
  • Przed morsowanie należy się rozgrzać. Należy jednak pamiętać by rozgrzewka nie była zbyt intensywna. Powinniśmy pobudzić krążenie ale tak by się nie spocić. Za bardzo rozszerzone naczynia krwionośne skóry będą powodować duże utraty ciepła.
  • Nie wskakuj od razu do lodowatej wody.
  • Przy pierwszych wejściach do wody możemy zetknąć się z reakcją obronną organizmu jaką jest szybkie niekontrolowane i gwałtowne wdechy. Należy się wtedy zatrzymać zapanować nad oddechem poprzez długie wydechy i kontynuować morsowanie.
  • Nie morsuj sam! Do zimnej wody nie powinniśmy wchodzić samemu, bez asekuracji. W razie potrzeby nie będzie miał nam kto pomóc.

Jakie są przeciwwskazania?

  • Do przeciwwskazań należą między innymi choroby serca i układu krążenia, w tym nieuregulowane lekami nadciśnienie tętnicze. Przy występujących zaburzeniach krążenia mechanizm „hartowania” organizmu może zadziałać dokładnie odwrotnie, niż w przypadku zdrowej osoby.
  • Morsować nie powinny osoby chore na boreliozę czy padaczkę, ponieważ choroby te mają wpływ na zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Osoby cierpiące na wszelkie inne zaburzenia układu nerwowego powinny skontaktować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zostaniu morsem. Kolejne przeciwwskazania morsowania to również choroby serca i układu krążenia, w tym nieuregulowane lekami nadciśnienie tętnicze.

Podstawowe zasady morsowania:

  • Przed morsowaniem konieczna jest rozgrzewka, składająca się z truchtui gimnastyki.
  • Dzień przed morsowaniem zabronione jest picie alkoholu, należy znaleźć bezpieczne miejsce, należy morsować w towarzystwie innych osób.
  • Optymalna temperatura do morsowania to -8 stopni Celsjusza, czas kąpieli jest zależy od wieku, stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

Jak długo przebywać w zimnej wodzie?

Czas przebywania w lodowatej wodzie to indywidualna kwestia i nie należy sugerować się innymi. Przyjmuje się, że osoby początkujące powinny spędzić w wodzie 5-30 sekund. Po późniejszym czasie można dostosowywać czas do temperatury wody, na przykład w wodzie o 2 stopniach Celsjusza przebywać do 2 minut. Z kolei osoby, które regularnie morsują potrafią spędzić w wodzie od kilku do nawet kilkunastu minut, ale wymaga to dobrej znajomości własnych możliwości. Zalecany jest umiar i rozważne postępowanie, tak by nie narazić siebie na kłopoty zdrowotne.

Organizator „morsowania” winien spełnić warunki określone w Ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:

1) zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania,

2) stosowania się do znaków nakazu i zakazu,

3) zapoznania się i dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności oraz aktualnych warunków atmosferycznych,

4) użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia,

5) bezzwłocznego informowania odpowiednich służb ratowniczych lub podmiotów,o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Pamiętajmy, że morsowanie powinno sprawiać nam przyjemność i być bezpieczne dla nas i osób morsujących w naszym towarzystwie. Rzeka Olza sama w sobie jest mało atrakcyjna dla miłośników zimowych kąpieli. Na długości miasta w większości zejścia do koryta są strome i kamieniste. Dno pokrywają kamienie o ostrych krawędziach.W niektórych fragmentach występują niebezpieczne wiry. Pamiętać też należy, że na znacznej długości jest utrudniony dojazd samochodów co w przypadku konieczności dojazdu służb ratowniczych (stłuczenia, złamania, omdlenia, itp) ma ogromne znaczenie.

źródło: http://www.cieszyn.pl/mczk/index.php/463-przed-morsowaniem-zapoznaj-sie-z-ponizszymi-zasadami

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 50.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz