Z Wenezueli do Cieszyna – podróż do kraju przodków

Z Wenezueli do Cieszyna – podróż do kraju przodków

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Cieszynie rodzinę wenezuelczyków, którzy przyjechali poznać miejsce, skąd pochodził ich dziadek – Władysław Śliwka. W krótkiej rozmowie opowiedzieli o początkach tej przygody  oraz  co sądzą o swoim krótkim pobycie w naszym mieście.

Jak to się wszystko zaczęło? Kiedy po raz pierwszy pomyśleliście
o przyjeździe do Polski?

Pierwsze kroki poczyniliśmy około  8 lat temu, kiedy zdecydowaliśmy się ubiegać o obywatelstwo polskie. To był czasochłonny proces, ale przybliżył nas do marzenia o przyjeździe do Polski. Nasz dziadek nigdy nie rozmawiał ze swoimi dziećmi o przodkach, a my byliśmy wtedy bardzo mali. Pomimo, iż nie mieliśmy żadnych szczegółów ani informacji, zawsze w naszym sercu była chęć odwiedzenia Polski i poznania historii naszej rodziny. 

Z Wenezueli do Cieszyna – podróż do kraju przodków
zdjęcie ze zbiorów rodziny Śliwka

 Jak długo trwały przygotowania do waszego przyjazdu do Polski? 

Naszym ogromnym pragnieniem była wizyta w Polsce, lecz ze względu na sytuację polityczną w Wenezueli musieliśmy się przeprowadzić. Chcieliśmy lepszej przyszłości dla naszej rodziny. Zamieszkaliśmy w Brazylii, aby rozpocząć nowe życie, ale czuliśmy, że to nie jest miejsce, w którym chcielibyśmy  się osiedlić. Myśląc o migracji do Europy, najłatwiejszą opcją były Portugalia, Hiszpania czy Wielka Brytania, ale naprawdę chcieliśmy przyjechać do Polski. To ziemia naszych przodków. Chcieliśmy żyć i uczyć się kultury i tradycji polskiej.

Szczególnie przez ostatnie 2 lata przed przyjazdem  czytaliśmy dużo artykułów  i oglądaliśmy filmy. Zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy, aby jak najlepiej się przygotować do przyjazdu.

Z Wenezueli do Cieszyna – podróż do kraju przodków
na cieszyńskim rynku

Jakie były wasze pierwsze wrażenia po przyjeździe do Polski? Czy bardzo się różnimy od mieszkańców Wenezueli? 

Nasze pierwsze wrażenie było takie, że Polacy nie są tak zamknięci, jak myśleliśmy. Z pewnością Polacy są spokojniejsi i bardziej zamknięci w sobie niż Wenezuelczycy czy Brazylijczycy, ale odkryliśmy, że masz szerszą, bardziej otwartą koncepcję prawdziwej przyjaźni. Polacy są autentyczni.

 

Jeśli mówimy o różnicach kulturowych, jest ich wiele, np. Wenezuelczycy są głośniejsi. Trudno nam jednak powiedzieć o kulturze tradycyjnej wenezuelskiej rodziny. Nasz dziadek mimo, że nie wpajał  nam polskiej tradycji i kultury, sprawił, że nie jesteśmy jak przeciętna wenezuelska rodzina (pomimo,  że ze strony mamy nie mamy wpływów europejskich). Teraz, kiedy tu mieszkamy i mamy kontakt z polską kulturą, zrozumieliśmy dlaczego nie byliśmy jak normalna wenezuelska rodzina.  Nie wiedzieliśmy, że żyjemy w rodzinie o mieszanej kulturze.

Zupełnie inna jest też pogoda. W Wenezueli nie mamy czterech pór roku. Tam cały rok jest wiosna. Cieszymy się z tego doświadczenia i uczymy się przygotowywać odpowiednio do każdej z pór roku.

Jak wypadły wasze poszukiwania krewnych na cieszyńskiej ziemi?

To było niesamowite. Jesteśmy zaskoczeni ilością otrzymanych odpowiedzi. Spotkaliśmy się już z członkami rodziny – kuzynami naszego dziadka. Ale to, co nas najbardziej zaskakuje, to ludzie, którzy nam pomogli. Pomogli nam skontaktować się z naszymi kuzynami, napisali nam nasze drzewo genealogiczne, chodzili do kościołów, aby uzyskać informacje o naszej rodzinie. Byli także tacy, którzy poszli z nami na cmentarz, oprowadzili nas po mieście, podwozili nas, gościli we własnych domach, mimo, że widzieli nas pierwszy raz w życiu. Sprawili, że czujemy się mile widziani. Wszyscy bardzo się o nas troszczyli.

Podsumowując, chcielibyśmy podziękować wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób stali częścią naszej podróży w poszukiwaniu historii naszej rodziny. Kochamy nie tylko Cieszyn, ale także ludzi, dzięki którym Cieszyn jest tak wspaniały.

– Ana Sliwka, Kendur Sliwka & Luiza de Sliwka.

Rozmawiała Anna Babik. 

P.s. jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o losach  rodziny Śliwska, zapraszają do  śledzenia na Instagramie: @familiasliwka @kendursliwka @sliwkana @luizadesliwka 

*wszystkie zdjęcia są autorstwa Luizy Śliwka i zostały przez nią przekazane do wykorzystania w artykule.

Zagłosuj!

22 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 18

Fajne: 17

Procent fajnych głosów: 94.444444%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 5.555556%

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz